TwitterFacebook

הליונס – מחנות וחילופי נוער

בחופשת הקיץ אפשר לבלות בים, מול הטלויזיה או המחשב, בחוגים או במחנות נוער בארץ או סתם לטייל בחו"ל עם המשפחה. אפשר גם לנסוע לחו"ל לבד, להתארח אצל משפחה דרך ארגון הליונס, חוויה שמשלבת מפגשים תרבותיים ופעילויות חינוכיות… בכיף. מאת yaelma

עונת הקיץ כבר בפתח ואיתה החופש הגדול. חודשיים של חופש אחרי שנה של לימודים, וכולנו חיכינו לזה, אבל אנחנו גם יודעים כבר שהחופש כפי שאנחנו מדמיינים אותו נמשך בערך שבועיים ואחר כך בא השעמום. מי שגדול מדי לקייטנות, אין לו כסף לטוס לחו"ל ולא נמצא בתנועת נוער הולך לבלות את הקיץ בבטלה… אז זהו שלא!

על ארגון הליונס שמעת כבר? ובכן זהו ארגון בינלאומי שעוסק בכל מיני פעילויות לחברה ובין היתר בחילופי נוער. מה זה אומר בעצם? כל שנה קבוצה של בני נוער מישראל טסה למחנות נוער של הליונס שמפוזרים ברחבי העולם. השהייה בחו"ל כוללת שבוע-שבועיים בהם מתארחים אצל משפחת מקומית, כלומר אם אני טסה לפינלנד אני אתארח אצל משפחה פינית, כאשר אחד מחברי המשפחה הוא חבר בארגון הליונס. התארחות במשפחה אינה מחייבת לארח מישהו אצלך. לאחר השהות אצל המשפחה מגיע הכיף האמיתי… והוא המחנה. בני נוער בגילאים 16-21 מכל רחבי העולם מגיעים לאותו מקום בו הם ישהו במשך שבוע-שבועיים. המחנה נקרא "מחנה" אבל הכוונה היא לא קמפינג בחיק הטבע, מדובר על בית הארחה ששייך או מושכר ע"י הליונס במשך השהייה. המקום דואג לחדרים עם מיטות וחדר אמבטיה ויש את חדר האוכל, כלומר דואגים לכל הצרכים שלכם.

מה עושים אצל המשפחה\מחנה?

כאשר אתם מתארחים אצל המשפחה היא זו שקובעת מה תעשה במהלך השהייה שלך אצלם. כשאני התארחתי אצל משפחה בדנמרק טיילנו קצת בסביבה, יום אחד לקחנו את הרכבת ונסענו לקופנהגן שזו הבירה של דנמרק, והיו ימים שנשארנו בבית וטיילנו רק בעיירה בה הם גרים. זה תלוי במשפחה. אם יתמזל מזלך תתארח במשפחה בה יש מישהו בן גילך שזו חוויה בפני עצמה, להכיר מישהו בן גילך ממדינה אחרת ולראות איך הוא חי את חייו.
במחנה יש מגוון פעילויות חלקן טיולים בערים גדולות וחלקן במחנה עצמו. הפעילויות של המחנה רלוונטיות למדינה בה אתה נמצא למשל כשאני הייתי בדנמרק הייתה לנו פעילות במחנה על הסופר כריסטיאן הנדרסון שכתב אגדות מפורסמות ולכן הוא גאווה לאומית ופעילויות שלא קשורות כמו פארק שעשועים וטיולים למינהם ומכיוון שהמחנה היה על שפת הים היו הרבה פעילויות מים.

מה המטרה של המחנות הללו?
המטרה היא מפגש בין תרבויות. במידה ואתה יוצא למחנה אתה נדרש להכין מצגת על המדינה שלך ובמהלך השהות במחנה ישנם ערבי תרבות בהם כל מדינה מציגה את המצגת שלה (במחנות יש לרוב יותר ממישהו אחד מכל מדינה אך מישראל יש רק אחד במחנה) ככה שזו גם חוויה לימודית. לתשומת לבך! במידה ואתה יוצא למחנה אתה נציג ישראלי במחנה הזה מה שאומר שאתה צריך לייצג את ישראל בצורה הטובה ביותר מה שכולל התנהגות ראויה ומצגת שתציג את ישראל באופן חיובי ותשבור את הסטיגמות שיש עליה. כשאני הייתי במחנה הייתה ילדה ששאלה אותי אם ישדכו אותי למישהו כי ככה היא חשבה שזה בישראל. יש הרבה מידע שגוי לגבי אורך החיים במדינה ותפקידך כנציג הוא לתקן את המידע השגוי הזה ולהראות את הצדדים החיוביים במדינה (ואל תגידו שאין כאלה, יש מדינות שאין להם חופי ים, אנחנו "הולילנד" ובחו"ל מתלהבים מזה ועוד…). כששמעתי על זה חשבתי שהמחנות זה כיף נטו ושהם לא באמת משנים משהו ואחרי שהייתי במחנה כזה אני יכולה לומר שזה לא נכון, המחנות האלה חשובים ובעיקר לישראל, וכמה שאתם לא אוהבים את הצרפתים האנטישמים ברגע שתכירו צרפתייה מקסימה שתהיה במחנה שלכם תראו שגם אתם עושים הכללות…

למה המחנה הזה ולא סתם טיול בחו"ל\פעילות אחרת?

הפעילות הזאת היא גם כיפית, גם משהו שלא תחוו כמותו בחיים, גם חינוכית, גם תורמת להסברה הישראלית וגם… תופים בבקשה… בחינם! טוב בערך… הטיסה על חשבונכם אבל השהייה בחו"ל על חשבון הליונס וזה כולל גם את המשפחה, גם את המחנה וגם את הפעילויות הנלוות אליו זאת במטרה שגם בני נוער פחות אמידים יוכלו להשתתף. הפעילות פתוחה לכל המינים ולכל המגזרים (תתפלאו דווקא גם יש הרבה מאוד ערבים מנצרת שמשתתפים בפרויקט). הליונס הוא ארגון שפועל ע"י תרומות וכן גם המחנות.

להצטרף עכשיו אמנם מאוד מאוחר אבל יש עדיין מקומות פנויים במדינות מסוימות מה שאומר שלא תוכלו לבחור את המדינה אבל בכל זאת תוכלו להשתתף באיזשהו מחנה איפשהו. לפרטים היכנסו לאתר של הליונס www.lions.org.il.

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר