TwitterFacebook

הנוער העובד והלומד – תנועת נוער אמיתית

אם חשבתם שתנועות נוער זה פאסה טעיתם בגדול. קראו את הכתבה הבאה, ואולי תגלו שתנועת הנוער העובד והלומד היא בדיוק בשבילכם. כתבה רביעית בסדרת תנועות הנוער, מאת יעל כהן

הנוער העובד והלומד היא תנועת הנוער הגדולה והמגוונת בישראל, הפעילה מקרית שמונה בצפון ועד למצפה רמון בדרום. סניפיה נמצאים בערים, ביישובים קהילתיים, בקיבוצים, במושבים, בכפרים ערביים ודרוזים, בעיירות פיתוח, ובפנימיות. התנועה תמיד שואפת להגיע לעוד ועוד מקומות.

וודאי שמעתם על קן הנוער העובד והלומד הקרוב לביתכם ויתכן שאף ביקרתם בו. אולי שחשבתם שזה רק לילדים קטנים, אולי הנחתם שמאוחר מידי להצטרף אם אתה כבר בחטיבה או בתיכון, אולי האמנתם שהתנועה מתאימה רק לחנונים או לפלצנים. יש לי חדשות בשבילכם: יש מצב שתנועת הנוער העובד והלומד מתאימה גם לכם!

בתנועה קיימים אופני פעילות רבים: תוכלו להדריך חניכים צעירים מכם, ליצור קבוצות מנהיגות בבית ספר או אחרי הצהריים. אפשר להפעיל ליגת כדורגל בשכונה או לבצע כל רעיון אחר שעולה בראשכם. דבר אחד משותף לרעיונות הללו: את כולם עושים ביחד ועל כולם אתם מחליטים וקובעים. זה אולי נשמע מוזר, אבל זה אמיתי! מה שחשוב הוא שתצרו מקום בו תוכלו באמת להיות אתם, בלי מסכות. להיות חברים אחד של השני בקבוצה, ליצור ביחד דברים ולעשות מה שאתם רוצים.

בעזרת הפעילות אנו רוצים להפוך את החברה לטובה יותר- חברה שבה אדם לאדם אינו זאב, אלא חבר. אנו מאמינים שהאכפתיות והסולידאריות בין בני האדם לא מתה, ושמגיע לכולנו לחיות בכבוד, בלי הבדל דת, מוצא, גזע ומין.

 

ליצור חברה טובה יותר

מידע רב על פעילות התנועה שמעתי מאלירן טל, חניך ומדריך בנוער העובד והלומד בקן קרית ים. אלירן, בן-18, החל את דרכו בתנועה מכיתה ד' והיום לומד בכיתה י"ב. אלירן מתכוון לדחות את שירותו הצבאי בשנה כדי לחיות עם הגרעין שלו בקומונה ולהדריך במקום אחר בארץ. פעילות זו מכונה במקומות אחרים "שנת שירות", ואצלנו "חוות הכשרה".

בישראל של שנת-2007 תנועות נוער נחשבות קצת "פאסה"- משהו ששייך לעבר, לא?
לדעתי דווקא עכשיו, כשחיים בארץ כ-1.3 מיליון ילדים עניים, חשוב להיות בתנועות נוער. אנו חיים בחברה שבה כל אחד רואה רק את עצמו ואדיש לסביבה שלו. יש תחושה שזכויות אדם נרמסות בכל מקום, למשל בשכר ותנאים של הנער העובד. זה בדיוק המקום לתנועות נוער. אופי הפעילות של התנועה ודרכי העשייה בה מתחדשים עם הזמן. היום, אולי יותר מתמיד, יש מקום לחינוך לאכפתיות, ליצירת אלטרנטיבה לבני הנוער.

הבנו שכל אחד יכול לעשות בקן "מה שהוא רוצה", מה זה אומר בפועל?
הכוונה ב"לעשות מה שנרצה" היא שהקן הוא המקום שלנו, של החניכים והמדריכים המקיימים בו את הפעילות של התנועה. בקן אנו יכולים להדריך, לעבור פעולות, לעשות דברים עם הקבוצה, לבוא מתי שמתחשק לנו ולהיפגש עם החבר'ה הבוגרים משכבות ט' עד י"ב.

מה אתה עושה בקן?
אתחיל בזה שהקן הוא כמו בית שני שלי. לדוגמא, רק לפני חודש עשינו יום שיפוץ, צבענו את הקן עם החניכים הצעירים והיה כיף ממש. בנוסף, בקן אני מעביר פעולות לקבוצה שאני מדריך – חבורת ילדים בכיתה ו'. החניכים עוברים יחד פעולות גרעין, ישיבות לגבי המשך הפעילות של הקן ולפעמים סתם עושים צחוקים ושטויות.

יש דרכים רבות להעביר את הזמן: אפשר להיפגש עם חברים, לראות טלוויזיה. למה לעשות את זה דווקא בתנועת נוער?
נכון, את הזמן אפשר להעביר בהמון מקומות, אבל השאלה היא אם אנחנו רוצים לבזבז אותו מול מסך טלוויזיה או בעשייה משמעותית ומהנה. בתנועת נוער אתה מרגיש שאתה עושה משהו חשוב, תורם וחיובי עם החיים שלך, שאתה לא מבזבז את הזמן. כפי שאמרנו, בתנועת נוער אפשרויות בלתי מוגבלות, ואפשר לעשות מה שרוצים בכל דרך שבוחרים.

מה המטרה של הפעילות? מה אתם מנסים ליצור?
המטרה של הפעילות היא בעצם אנחנו, החניך בכיתה ה', המדריך שלו והרכז של שניהם. העשייה תורמת לעיצוב בני אדם. החניכים בתנועה מקבלים הזדמנות לחשוב על דברים שהמורה אולי חושבת שהם צעירים מכדי להבין. התנועה עוזרת לחניכים בני-11 להבין ערכים כמו אהבת הזולת ושוויון. אנו מנסים לתרום לחברה צודקת ומוסרית יותר שלאנשים בה אכפת אחד מהשני.

מהי "קבוצה"? במה היא שונה מכיתה או מסתם חבר'ה?
הקבוצה היא המעגל הראשון של כל חניך בתנועה שלנו. יחד עם הקבוצה החניך עובר את הטיולים ואת כל הפעולות בתנועה. הקבוצה שונה מסתם כיתה בזה שלחברי הקבוצה יש מטרה משותפת. אנו יוצרים יחד את הקבוצה וכל אחד מאיתנו נותן לה גוון אחר בעצם זה שהוא נמצא בה.

במה שונה תנועת הנוער העובד והלומד מתנועות נוער אחרות?
לדעתי תנועת הנוער העובד והלומד שונה משאר תנועות הנוער במידת העשייה שלה, בכך שהאנשים שבה נותנים המון בשביל התנועה. אף תנועה לא מגיעה למגוון מקומות גדול בארץ כמו התנועה שלנו. אנחנו פוגשים חניכים ממש מכל מקום.

לסיום, למי היית ממליץ להצטרף לנוער העובד והלומד?
הייתי ממליץ לכולם להצטרף לקן או לסניף הקרוב לביתם, יש לכם מה לחפש שם. גם אם אתם חושבים שאתם כבר גדולים וזה לא בשבילכם, נסו – אני מבטיח שלא תפסידו!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שונה מכל מסגרת אחרת

כדי לדעת קצת יותר על פעילות התנועה ראיינתי חברים ב"פורום הנוער העובד והלומד" שבתפוז…

שאלה: איך הגעתם לנוער העובד והלומד?
limiii : "הגעתי לתנועה כשהמדריך שלי בא לבית ספר שלי והזמין אותנו ל'ערב שוקולד'. כמו חננות חמודים ושמנים הגענו, בערך 30, ומאז לא עזבתי. אני כבר 8 שנים בתנועה".
Calebra : "לתנועה הגעתי לפני כשנה וחצי אחרי שבאו מדריכים לבית ספר שלי. בהתחלה לא ממש היינו בתנועה אלא סתם התאספנו כקבוצה ועברנו פעולות. לא ממש הייתה לנו מודעות לכל התנועה. עכשיו הקמנו קן חדש בבאר שבע, וזה לא סתם קן, אלא קן "באר שבע מרכז". בעזרת השם יהיה לנו מבנה עוד מעט".
jenny sos: "קומונרית בוגרת יצרה קשר עם חברה שלי דרך בית הספר כשהייתי בסוף כיתה ט'. החברה שלי לא רצתה ללכת לבד, אז היא ביקשה גם ממני לבוא. הייתה לנו שיחה עם הקומונרית ונרשמנו לקורס מד"צים ללא הכנה מוקדמת – היה מפחיד מוות!".
בר קן קרית נורדאו: "בבית הספר שלי היו חיילים של פרק משימה, שניים מהם גייסו אותי. הם עשו יום עיון על רבין לנציגים מהשכבה שלי ואני יצאתי לזה וממש התלהבתי. הם סיפרו שהם מדריכים בתנועת "הנוער העובד והלומד" אז ביררתי פרטים ובאתי".

שאלה: מה גרם לכם להישאר?
limiii : "נשארתי כי פה אני מרגישה שאני באמת יכולה להיות אני ולעשות כל מה שאני רוצה, נשמע קצת פלצני אבל ככה זה".
Calebra : "נשארתי כנראה בגלל שפשוט ממש נהניתי. כשאני בפעולה אני מרגיש ממש טוב".
jenny sos: "מה שגרם לי להישאר זה בעיקר שהרגשתי בתנועה משהו שונה מאשר בכל מסגרת אחרת שהיתי בה. משהו אמיתי יותר שנתן לי יותר משמעות".
בר קן קרית נורדאו: "מה שגרם לי להישאר היו בעיקר האנשים שסביבי, בקבוצה. ממש אהבתי גם את המדריכים והפעולות".

שאלה: מה נתנה לכם התנועה?
limiii : "התנועה נתנה ונותנת המון, אין לי רשימת מלאי".
Calebra : "אני בתנועה שנה וחצי אבל אני מרגיש שזה כל החיים. רק בתנועה אני מרגיש חי" .
jenny sos: "התנועה נתנה לי המון. אין הרבה מה להרחיב, פשוט המון".
בר קן קרית נורדאו: "התנועה בהחלט נתנה לי הרבה. פיתחתי דרך מחשבה והסתכלות אחרת ודרך על העולם והחברה סביבי. התנועה נתנה לי הרגשת שייכות שלא הייתה לי במקום אחר.
רק פה אני מרגישה חופשייה להיות אני- בלי מסכות".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(צילומים באדיבות התנועה).

קישורים:
אתר התנועה
פורום תנועת הנוער העובד והלומד בתפוז

 

 

 

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר