TwitterFacebook

טרנסקסואליות

היא מצב שבו האדם חש נתק וחוסר התאמה בין צורת גופו לבין תודעת זהות המגדר שלו, היותו זכר או נקבה.

אצל טרנסקסואל קיימת תחושה של אי התאמה ב"מפה" הפנימית המתאימה בין תמונת גופו לבין תחושת הזהות שלו. טרנסקסואל פשוט חש שהיה מתאים לו גוף אחר, ויחד איתו תפקיד חברתי אחר – זה של המגדר השני.

 

מין, מגדר ומה שביניהם

מין מתייחס לשאלה כיצד אנו מקיימים יחסים פיזיים עם בני/בנות זוגנו. מגדר מתייחס לשאלה מי אני. במילים אחרות, מין זה מה שיש בין הרגליים – מגדר זה מה שיש בין האוזניים.
הזיהוי בין המין לבין המגדר כה מושרש, עד שרוב האנשים אינם מבחינים בכך שמדובר בעצם בשני דברים שונים. נכון הוא שלגבי 97% באוכלוסייה קיימים חפיפה ומתאם בין שני המאפיינים הללו, וזהותם המגדרית מתאימה למינם. לגבי 3% הנותרים – מין ומגדר אינם היינו הך. יש חוסר התאמה חלקי (טרנסג´נדריזם) או מוחלט (טרנסקסואליות) ביניהם.
ילד טרנסקסואל לומד מוקדם מאוד בחייו שרגשותיו אינם מתקבלים יפה בסביבתו. הוריו, מחנכיו, חבריו, בני משפחתו – כל הבא עמו במגע, מעודדים התנהגות התואמת את מינו הביולוגי, ומענישים קשות – בביקורת, בלעג, בחרמות ואף באלימות פיזית, התנהגות המתאימה לבני המין השני.
הילד הטרנסקסואל אינו יכול להתכחש לרגשותיו, הוא חי במצב של קונפליקט מתוך ידיעה ברורה "שמשהו לא בסדר" אצלו.

על מנת לסייע לטראנסקסואלים להגיע להרמוניה עם תחושותיהם הם מטופלת ע"י מומחים ואנשי מקצוע שעברו הכשרה מיוחדת.
הטיפול מבוסס על כללי הטיפול שמפרסמת ה – Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association (HBIGDA), אגודה בינ"ל שמקום מושבה בארה"ב, ואשר חברים בה מאות פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עו"ס, רופאים כלליים, מנתחים וכו´ מכל העולם.
ה- HBIGDA מרכזת את המחקר בכל היבטי הטרנסקסואליות, וקובעת כללים לטיפול בטרנסקסואלים.

כשאדם מובחן כטרנסקסואל אין דבר שאפשר לעשות בכדי "להעביר" לו את התופעה. מה שרצוי לעשות הוא למצוא דרך חיים שתאפשר לו לחיות חיים שלמים. בד"כ, דרך חיים כזו משמעה שהאדם יעבור למלא את התפקיד החברתי של המגדר שאליו הוא מרגיש שייכות.

 

שינוי מין

כיוון שאין אפשרות להתאים את נפשו של הטרנסקסואל לגופו – הדבר שניתן לעשות, הוא לאפשר לו לחיות את חייו בצורה ההולמת את רגשותיו, ולשנות את גופו בכדי שיתאים לנפשו ולתפקיד המגדר שהטרנסקסואל רואה עצמו שייך אליו. במילים אחרות הפתרון למצבו הוא שינוי מינו.
תהליך השינוי שעובר הטרנסקסואל כולל ייעוץ פסיכולוגי ורפואי ע"י מומחים בתחום, טיפולים הורמונאליים, פלסטיים וקוסמטיים, שמטרתם להקנות לגופו מראה ותכונות של המין הרצוי.
במקרה של גבר ההופך לאישה, מדובר במתן הורמונים נשיים כדי לגרום לצמיחת שדיים, לריכוך העור ולהרחבת הירכיים. טיפולים נוספים כוללים הרחקת שיער מהפנים ואף מאזורים אחרים בגוף, ניתוחים פלסטיים שונים, טיפולים קוסמטיים אחרים, לפעמים גם טיפול ותרגול לשינוי הקול.
בנוסף לכך עובר טרנסקסואל תהליך מואץ של חיברות כבן/בת המין השני.

 

 

הניתוח

ניתוח לשינוי מין הוא רק סופו של תהליך השינוי שהטרנסקסואל עובר. הוא איננו מטרה בפני עצמה, ולמרות מה שאנשים רבים עשויים לחשוב, הוא אף איננו החלק החשוב ביותר בכל התהליך. למעשה רוב רובם של הטרנסקסואלים אינם עוברים את הניתוח. עם זאת, מי שכן מגיעים לניתוח, עושים זאת מתוך רצון עז למצוא סיפוק מלא למאווייהם לראות התאמה מלאה בין צורת גופן לבין תחושת זהותם הפנימית.
מטרת הניתוח היא ליצור איבר מין שייראה, יתפקד ויעניק אותן תחושות כמו איבר טבעי. הטכניקה הקיימת כיום ליצירת איבר מין נשי היא מתקדמת ויעילה יותר מזו הקיימת ליצירת איבר מין גברי. המנתחים הטובים בתחום מפליאים בתוצאות המושלמות שהם משיגים.
על פי כללי הטיפול בטרנסקסואלים, המקובלים היום על רוב אנשי המקצוע, אדם המעונין לעבור ניתוח לשינוי מין נדרש לפני כן לחיות לפחות שנה אחת בתפקיד המגדר הרצוי לו.

(נורה גרינברג אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג´נדרס בישראל)

 

מידע ותמיכה ברשת

אינדקס go-gay ריכוז אינפורמציה
בית לנוער הומו-לסבי טרנסג´נדר ובי סקסואל חסר בית
על נטיה מינית- מאמר מ-YNET
סיפורה של טרנסג´נדרית -נורה גרינברג
המרכז הישראלי למיניות האדם וזהות מינית

 

 

 

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר