TwitterFacebook

כרטיס עובד: אפרת הבייביסיטרית

 

בימים כתיקונים, החופש הגדול (עבור בני נוער רבים) מכיל בתוכו הרבה זמן פנוי ולכן זו הזדמנות מצוינת לעבוד ולהרוויח כסף בזכות עצמכם. בסדרת הכתבות הבאה תוכלו לקרוא אודות בני נוער שכבר מצאו את לעצמם עבודה כזו ובחרו לספר לנו אודותיה… שיר נוי בחרה לראיין את אפרת, עובדת צעירה.

 

החופש הגדול עבור בני נוער רבים הוא הזדמנות מצוינת לעבוד ולהרוויח כסף בזכות עצמכם. תקופת ההתבגרות מכילה בתוכה חוויות רבות, החל מתקופת הילדות בה ההורים דואגים לכם לכל הצרכים, מכלכלה ועד דמי כיס וכלה במעבר לתקופת הבגרות שלעיתים אתם מאתגרים את עצמכם בהתנסויות שונות ומשונות בעבודות נוער…. אז נכון שיש כרגע מלחמה ולפעמים קשה להתמודד עם הלחצים ולעבוד בו זמנית, אך למרות הכול, החיים נמשכים כסדרם… גם ההורים עובדים, על מנת לכלכל את המשפחה בזמנים הקשים ולא תמיד נשאר מספיק כסף לדמי כיס ולכן יותר ויותר בני נוער מוצאים את עצמם מנצלים את החופש הגדול בחיפושי עבודה המתאימה להם. בעבודה יש פלוסים רבים, עבודה מבטיחה עצמאות כלכלית, שהיא בעצם החופש ב"לא להיות תלוי באף אחד" ועוד. לכן החלטנו כאן ב y elem להציג בפניכם סדרת כתבות שתעסוק בבני נוער העובדים בעבודות נוער. כל כתבה תכיל ראיון עם נער או נערה שעובדים במגוון העבודות ששוק העבודה יכול להציע לכם. כתבתנו שיר נוי בחרה לראיין את אפרת מהצפון שמספרת לנו על עבודתה, ההטבות שהיא מקבלת וכמה טיפים…

אפרת, במה את עובדת? 

"אני עובדת בבייביסיטר, במיוחד אצל השכנים וכמה שיותר קרוב לבית. זו עבודה נוחה ולא מעייפת. קשה להשיג עבודה באזור שיש בו מעט מקומות עבודה והרבה ביקוש".

מה כרוך בעבודה? על כמה ילדים את שומרת והאם את גם מנקה ומבשלת…?

"בדרך כלל מדובר על שני ילדים בני 5-7. חשוב להעסיק אותם כדי שלא  ישתעממו, בעיקר לצאת איתם החוצה, או סתם לצפות בטלוויזיה. אם זה בזמן שעות הצהריים, יש לדאוג להם לארוחה חמה, ואם אלו שעות הערב צריך לדאוג להם לשעת החזרה הביתה וגם לדאוג שילכו לישון בזמן. אני שומרת על ילד בן 6 באופן קבוע, בעיקר בשעות הבוקר. מאחר וכרגע הוא בקייטנה, אני אתחיל שוב רק באוגוסט. העבודה איתו מתחילה בבוקר, שזה 07:30. עד שהילד קם צריך להכין לו שתייה וארוחת בוקר. לצאת לטייל, עד שההורים חוזרים.  לנקות ולבשל אני לא צריכה, בדרך כלל ההורים שלו משאירים ארוחה שצריך רק לחמם".

איך מתייחסים אלייך המעסיקים?

"אני והמעסיקה הקבועה שלי ממש בקשר טוב. היא שכנה שלנו וככה יוצא לנו להיפגש לפעמים גם כשהיא נוסעת. אני מאכילה להם את הדגים, קונה לילד מתנות בימי הולדת וגם ההורים שלי בקשר איתם. לפעמים היא מצ'פרת אותי במשכורת החודשית. כשבאתי לשמור בצהריים אחרי בית הספר, היא גם דאגה לי לאוכל ולמנוחה. המעסיקה השנייה גם כן נחמדה וממש אין תלונות".

למה בחרת דווקא בעבודה הזאת?

"הבחירה שלי נבעה מאילוצים. למרות ש"למה לא לקחת עבודה כיפית שנוחה גם מבחינת שכר"? ברור שהייתי מעדיפה (וגם מבחינת הניסיון שלי) לעבוד באיזו שהיא מסעדה או כל עבודה זמינה אחרת אבל אין מקומות עבודה. גם שמעתי על כל מיני מקרים שלא משלמים (הלנת שכר). או שהעבודה מתבססת רק על טיפים. כרגע העבודה שלי גם קרובה יותר אלי, שזה כ-2 דקות מהבית. צריך לקום אליה שעה יותר מוקדם כדי להגיע בזמן".

לשם מה את בעצם עובדת ? מה את עושה עם הכסף? 

"קודם כל זה חוסך מאמא שלי דמי כיס… למרות שעכשיו כשאני לא  עובדת היא נותנת לי למה שאני  צריכה. אני שומעת על הרבה חברות שעובדות ולפעמים אין להורים כסף זמין לתת לילדים שלהם. לי יש כסף משלי שזה הרבה יותר נוח וגם הרווחתי אותו בזכות עצמי. אני משקיעה בדברים שאני רוצה ולא צריכה להיות תלויה בהורים, מן עצמאות כלכלית כזאת".

מה הטיפים שהיית נותנת לבני נוער שעובדים?

"שישמרו על מקום העבודה, שייהנו במה שהם עושים שלא יתנו לאף אחד להתייחס אליהם גרוע, שיצליחו ולא לשכוח ליהנות בחופש כי  הוא לא נועד רק לעבודה!".

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר