TwitterFacebook

כרטיס עובד: זיו החקלאי הצעיר

מנגו בננה ומלון: זיו עובד במטעי המנגו של אביו. עד פה, כמעט הכול טוב ויפה. אלא – אם יחליט ללכת בעקבות המשפחה ולהפוך לחקלאי מן המניין… כתבה שלישית בסדרת "כרטיס עובד".  מאת שיר נוי.

 

בחופש הגדול בני נוער רבים עובדים במלצרות, מכירות, בייביסיטר ועוד שלל עבודות קונבנציונאליות. עד כאן, שום דבר לא ממש מיוחד. אבל אז הגיע  זיו, נער בן 18 ממושב אלמגור (מושב הממוקם מצפון לכינרת) והפתיע אותנו בעבודה קצת אחרת…

 

היי זיו, ספר לנו במה אתה עובד?

"אני עובד במטעי המנגו של אבא שלי. אבא שלי הוא חקלאי ואצלנו במשפחה, כמו אצל הרבה משפחות פה במושב, יש מנהג כזה שכל הילדים (מעל גיל מסוים) עובדים במשק המשפחתי. אבא שלי, מגדל ליצ'י ומנגו ולכן אני עובד במטעים ללא תשלום."

ממתי אתה עובד?

"הפעם הראשונה שממש התחלתי לעבוד במטעים עצמם הייתה בכיתה ט', בספטמבר. אני למדתי בתיכון חקלאי ואז עוד לא היה נהוג לעשות ברוב בתי הספר 5 ימי לימודים, אבל בתיכון שלי, לכל שכבה אחרת היה יום שונה בשבוע שלו קראו "יום עבודה" שזה אומר שכל השכבה לא לומדת והולכת לעבוד, רוב החבר'ה הם קיבוצניקים ולכן הם עבדו בקיבוצים, אני מושבניק ולכן עבדתי במטעים של אבא שלי".

מה אתה עושה בעבודה?

"העבודה עצמה היא יחסית פשוטה וקל לתפוס אותה, הביצוע שלה הוא קשה. העבודה עצמה נעה מלקטוף ישירות מהעץ מנגו בשל, דרך שפיכת דליים עמוסים במנגו ירוק להובלה ועד לנהיגה  כל היום על הטרקטור ולהעביר את המיכלים המלאים במנגו ירוק למעמיס שמעביר למשאית. הבעיה היא התנאים בעבודה, עובדים בשעות מטורפות, שעות ארוכות וגם מזג האוויר לא מקל".

איך מתייחסים אלייך המעסיקים?

"מין הסתם המעסיק שלי מתייחס אליי מאוד יפה מכיוון שהמעסיק שלי הוא אבא שלי. לא יכולתי לחשוב על בוס יותר טוב ממנו. תמיד פונה לצד האנושי, כשצריך לנוח, אז נחים וכשצריך לעבוד הרבה אז עובדים הרבה".

מה מפריע לך?

"הדבר היחיד שבאמת מפריע לי הוא הדבר היחיד שאני לא יכול לשנות, והוא מזג האוויר. מזג האוויר נוראי סביב הכנרת, למרות שהטמפרטורות טיפה יותר נמוכות מאילת הלחות באזור הכנרת הרבה יותר גבוהה ולכן יש הרגשה כאילו הרבה יותר חם. ואני לא נהנה גם לסחוב עשרות קילוגרמים של מנגו וגם להזיע כל כך… זה פשוט מאט את הקצב ומשבש לי את כל העבודה וההרגשה".

האם יש לך שאיפות להתקדם?

"ממש לא. העבודה במנגו היא לא עתיד. העבודה עצמה מאוד בונה ומחנכת, אבל בתור עתיד היא פשוט לא טובה, חקלאים רגילים די סובלים, בעיקר כאלה שעובדים בעצמם ולא מעסיקים איזה 5 תאילנדים. אבא שלי באותה דעה, הוא אמר לי פעם שאם אני ארצה לבוא ולהמשיך לעבוד פה בתור קריירה אז הוא פשוט שורף את המטעים".

למה בחרת דווקא את העבודה הזאת? הרי יכולת לעבוד תמורת שכר ואולי בעבודה שפיזית יותר קלה והתנאים בה  יותר נוחים…

"כי זאת המשפחה שלי. זה חלק ממה שממשיך להחזיק אותנו חיים. אני מאמין שכל אחד צריך לעבוד כדי לקבל מוסר עבודה, פשוט העבודה שלי היא שונה מעט. לא משנה כמה עבודה קלה יציעו לי, כמה שכר גבוה יתנו לי, אני אף פעם לא אחליף את הקשר המשפחתי ותחושת השייכות של העבודה הזאת. כי זה חלק ממה שמקשר בינינו".

 

מה הטיפים שהיית נותן לבני נוער שעובדים?

"תמיד תתמקדו במטרה ותמיד תשאלו את עצמכם למה אתם עושים את זה. אל תעבדו אף פעם אם לא מתייחסים אליכם טוב, שום דבר לא שווה יחס משפיל. ותמיד תזכרו שהמטרה היא מה שחשוב, אם באתם במטרה להרוויח כסף אז תעשו את זה בלי להתלונן. תמיד כדאי לקחת יוזמה ותמיד כדאי לתת עצות ייעול שיעזרו לכם. ותמיד לזכור, שבזמנים הכי קשים, למישהו תמיד יותר קשה ותמיד היה יכול להיות יותר  גרוע".

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר