TwitterFacebook

מה זו אהבה ?

 

אהבה זה מושג גדול, ערך גדול, שכולל בתוכו המון תהיות, שאלות, ומחשבות שרודפות אותנו כל הזמן. מהי אהבה בעצם? ליאור מוגמי יצא לשטח ובדק.

 

"הרבה פעמיים אנו נתקלים בחיים מפרידה כואבת ועצובה מאוד ממישהי / מישהו שאנו אוהבים מאוד, תמיד חושבים עליו, מפנטזים, קונים לו מתנות- באירועים מיוחדים או סתם שמתחשק לנו, ולא מסוגלים לעבור יום אחד בלי לראות את הפרצוף שלה / שלו".

אז מה זה בעצם? אהבה? מחווה? או שאין לזה הגדרה כלשהיא במילון המונחים.

אני ליאור מוגמי, יצאתי לחקור ולחפש בעולם האינטרנט שלנו, מה זאת בעצם אהבה? רגש? שעשוע?

אחרי שחקרתי, וחיפשתי רבות בעולם האינטרנט שלנו, גילתי מס' דברים על הערך היקר "אהבה", פשוט המון דברים!

קודם כל בואו נתחיל בשאלה החשובה ביותר; מה זאת בעצם אהבה? אהבה זוהי תחושה חיובית עזה המתעוררת באדם, כלפי אדם אחר או כל דבר אחר . אהבה מאופיינת בערגה (מה ז"א בעצם ערגה? ערגה מילה נפרדת לתשוקה. רגש או חשק עז לדבר כלשהו או לאדם מסויים, שבא לספק את תאוותינו כבני אדם. כשהאובייקט הנחשק מושג הרגש העז נרגע, מה שנקרא "סיפוק", עד לפעם הבאה!) בחיפוש אחר קרבת הנאהב, בדאגה לו ובבקשת טובתו. כאשר האהבה אינה ממומשת , היא יכולה להיות מכאיבה ולא נעימה (לצערנו הרב), וטרגדיות רבות עוסקות באהבות בלתי ממומשות ותוצאותיהן.

אחרי שחקרתי וחיפשתי עוד ועוד, מצאתי בעולם האינטרנט שלנו – עוד תשובה לשאלה שלנו "מה זאת בעצם אהבה?" קודם כל, אהבה זה מושג גדול, ערך גדול, שכולל בתוכו המון תהיות, שאלות, ומחשבות שרודפות אותנו כל הזמן. מהי אהבה בעצם? זאת השאלה, לפי דעתם של אנשים אחרים את הערך אהבה אי אפשר להגדיר, אי אפשר למתוח קויים מדוייקים ולתת חוקים לאהבה, אחרי הכל אהבה ניתנת ללא תנאיים. אבל אם כבר חושבים על הגדרה מסויימת, אני חושב שאהבה זה בעצם לתת מעצמך, להקדיש את כל כולך, לבן / לבת הזוג, או לאהבה הנסתרת – מה שיש לך.

אחרי התלבטויות קשות, החלטתי שאני מראיין מס' בני נוער שונים בנוגע לשאלה בתחילת הכתבה ("מה זאת בעצם אהבה"?)

המראיין: שלום, יש לי שאלה אפשר לשאול אותך?

נועה: אני אשמח לענות.

המראיין: מה זאת בעצם אהבה? רגש? שעשוע? תוכלי לענות לפי דעתך .

נועה: דבר שלא ניתן להגדרה.

המראיין: תוכלי לתת לי תשובה יותר מפורטת?

נועה: אהבה היא לא דבר אובקטיבי, אהבה היא דבר מאוד סובקטיבי הוא שונה מאחד לאחד.

המראיין: אוקיי, תודה רבה!

נועה: בכייף .

 ~ ~ ~

המראיין: שלום, מה זאת בעצם אהבה? רגש? שעשוע?

מעיין: אהבה זה רגש פנימי כלפי מישהו או משהו. יש אהבה כמו שאתה אוהב את אימא

שלך, ויש אהבה כמו שאתה אוהב בן / בת זוג. זה שונה, אני לא ממש יודעת להסביר את זה.

המראיין: תודה רבה, מעיין!

 ~ ~ ~

המראיין: שלום, מה זאת בעצם אהבה? רגש? שעשוע?

אלמונית: אהבה אי אפשר להסביר, אבל אני אעשה ככל יכולתי. אהבה זה רגש, ללא ספק. אני… לא כ"כ יודעת איך להסביר את זה, אז אני פשוט אגיד מה אני לפחות מרגישה כלפיי חבר שלי. כשאני רואה אותו, חיוך ענק מתפשט לי על הפרצוף. לא משנה אם ניסיתי לשחק אותה עצובה כדי לעצבן אותו או אם הייתי באמת במצב רוח הכי רע לפניי זה. הוא פשוט מביא איתו שמחה שכזאת שאתה פשוט לא יכול שלא לחייך. כשאני איתו, אני מרגישה שלווה שכזאת. אני מרגישה מוגנת, כאילו שום דבר לא יכול לפגוע בי והכל יהיה בסופו של דבר בסדר. כשהוא מחבק אותי, אני מרגישה שזה המקום שלי, שם, בין זרועותיו. אני מרגישה שלמרות שנצטרך לעבוד הרבה על הקשר הזה, המקום שלי שם, איתו. שאני תופסת מקום עמוק-עמוק בלב שלו והוא בשלי. אהבה, קשר טוב, זה לא רק משיכה. זה לדעת להבין אחד את השני, לדעת לתקשר. צריך לדעת לדבר, להקשיב, עם המון סבלנות, כדי לדעת לפתור בעיות שצצות במהלך הקשר. חלק מזה, ההתאמצות הזאת, היא אהבה. אהבה זה אמון בין אחד לשניה, לדעת שאני יכולה לסמוך עליו לא משנה מה. אהבה זה בלי יותר מידי משחקים מיותרים ו"זה לכבוד שלי" או לא. אהבה זה להיות מסוגלת להתקשר אליו גם באמצע הלילה בוכה, או לריב עם ההורים שלי לידו, כי אני יודעת שאני יכולה לסמוך עליו. אהבה זה לספר הכל אחד לשניה, לשתף. זה לחלוק את האישיות שלך איתו, האישיות האמיתית, מבלי יותר מידי משחקי צביעות.אהבה זה להכיר ביתרונות ובחסרונות של בן הזוג, ולדעת להתמודד עם שניהם. אהבה זה לקבל אותו בזרועות פתוחות עם כל מה שהוא וכל מה שבא איתו. אהבה זה לזנק לתוך זרועותיו אחרי המון זמן שלא התראינו, להשפיל את הראש, לעצום את העיניים ולהנות אפילו רק מהנוכחות שלו. אהבה זה לראות דברים שנראים הכי סתמיים וריקניים בעולם, דרך משקפיים ורודות כשאני איתו. אהבה זה לדעת שאי שם, בעולם הענק הזה, יש מישהו שאוהב אותך בכל הלב. מישהו שאכפת לו ממך, מישהו שחושב עליך ודואג לך. מישהו שבשבילו אתה כל העולם. אהבה זה להימשך אחד לשניה (גם מהמובן הזה ). אהבה זה כימיה בין שני אנשים, התאמה בין שני אנשים. אהבה זה לרצות את הטוב ביותר בשבילו, לא משנה מה זה יהיה. אהבה זה לדאוג לו, להתגעגע אליו. אהבה זה שכשגם כשאתה עושה משהו, הוא עדיין נמצא לך בלב ובמחשבות וגם כשהוא הכי רחוק, ברגע שאתה מתפנה, אתה יושב להרהר עליו ומה איתו. אהבה זה לדעת שהוא שלך, ללא שום סייגים וערעורים בדבר, ושאתה שלו. אהבה זה להקניט אחד את השני בדברים קטנים, שתכל`ס לא מעצבנים אף אחד. אהבה זה לשמור חיוך מיוחד רק לו, צחוק מיוחד רק לו, ניצוץ וברק מיוחדים בעיניים רק בשבילו. זה מה שהצלחתי עד עכשיו. אם אני אמצא עוד דברים, אני אוסיף. ולמרות כל מה שאמרתי, עדיין לא הצלחתי לתאר את האהבה במלואה בכל הטוב והיופי שבא. שימשיך לעוד הרבה שנים ארוכות .

המראיין: אלמונית יקרה, תודה רבה על הרחבותייך בנושא זה. את השתדלת להסביר את הערך "אהבה" בצורה הטובה ביותר, והצלחת . יישר כוח!

אלמונית: רק רציתי להוסיף משהו ששכחתי, אפשר?

המראיין: בוודאי, יקירה.

אלמונית: אהבה זה לכבד אחד את השנייה, לא להגיע למכות או קללות אף פעם! לדעת לריב בצורה נכונה ולדעת מהם הגבולות הברורים שאסור לחצות, אם זה בנוגע לבגידה, בנות אחרות או כל מיני דברים אחרים. אהבה זה לתת בלי לצפות לקבל, לתת את כל כולך ולקבל, גם בלי שביקשת, המון בחזרה. אהבה לעשות כל מה שאפשר כדי שיהיה נוח לבן הזוג. זה להיות קשוב לצרכים שלו, לרגשות שלו ולהתחשב בהם כמה שאפשר. אהבה זה הכוח, שנמצא עמוק – עמוק בתוך הלב, להלחם בעבור הדבר הזה, לא משנה כמה, לא משנה איך ולא משנה כמה זה יידרוש ממך. אהבה זה לדעת שנודעתם אחד לשני, למרות מה שכולם יגידו או יעשו. אהבה זה שלוש עולמות- העולם שלי, העולם שלו והעולם של שנינו ביחד.

המראיין: תודה רבה על ההוספה.

 ~ ~ ~

המראיין: שלום, מה זאת בעצם אהבה? רגש? שעשוע?

נועה: הנה משהו שקראתי בנוגע לערך "אהבה" . אהבה, משהו שעוטף אותך פתאום ומכניס לגופך חום עז – ואפילו אם הכי קר בחוץ, את מביטה עליו והחום הזה חוזר לגופך. את מביטה לו ישר אל תוך העיניים והן כאילו לוקחות אותך לעולם אחר.. ואז את יודעת שהוא האחד, שאין בעולם מישהו מלבדו. והכל שקט מסביב ופתאום נעשה ריק . והצליל היחיד שמתנגן באוזנייך הוא פעימות ליבו! כשאת מחבקת אותו את מרחפת, ושוכחת איפה את נמצאת- כמעט כמו איזה סם שלא מזיק לאף חד- כי הרי זאת אהבה. אני יודעת שאתה בן, אבל המכתב היה בנקבה, אז החלטתי לא לשנות אותו.

המראיין: תודה רבה, יקירה. הסבר כ"כ יפה נתת.

 

 

לאחר שראיינתי מס' בני נוער, והם הסבירו מה זאת בעצם אהבה . הבנתי את התשובה לשאלה ששאלנו בתחילת הכתבה – מה זאת אהבה?

אהבה – זוהי תחושה עזה . כלומר, רגש מיוחד כלפי מישהו או כלפי משהו. באהבה יש תשוקה רבה כלפי המישהו או המשהו המסויים. מה ז"א רגש מיוחד כלפי מישהו? אתה מחפש שהוא יאהב אותך כמו שאתה, אתה דואג לו יותר מידי, ואתה רוצה רק שיהיה לו טוב. לפעמיים האהבה כואבת, כמו בשיר "אחים בדם", של אבי גואטה ואיציק כהן: "האהבה שורפת את הלב שלך". בתחילת הכתבה שאלנו "מה זאת בעצם אהבה? רגש? שעשוע?" אחרי שישבתי, חשבתי וקראתי מאמרים על האהבה . הסקתי מסקנה אחרונה שלכל אחד, "אהבה" זה משהו אחר .

 

 

 

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר