TwitterFacebook

תנועת בית"ר

שרה העצני, רכזת בתנועת בית"ר מספרת בדרכה הייחודית על תנועת הנוער בה היא חברה ומזמינה אתכם לגלות עולם ומלואו… כתבה שלישית בסדרת תנועות הנוער.

יום אחד התקיל אותי חבר לספסל הלימודים, או ליתר דיוק, לקורס הסטטיסטיקה באוניברסיטה: "תגידי, בשביל מה את צריכה את הכאב ראש הזה של תנועת נוער כשאף אחד לא צריך את זה היום?"
ציונות. אחדות. ערכים. מוסר. הדר. כיף. נוער. ביחד. חינוך. קהילה. מסגרת. מדינת ישראל. עתיד. כבוד. גאווה לאומית. ושוב ציונות. אלה רק חלק מהמילים שעלו לי בראש כשרציתי לתת לו את התשובה המנצחת.
למה צריך תנועת נוער? ומי זאת תנועת הנוער העלומה בית"ר?
לא, אין קשר לבית"ר ירושלים, כמו שרבים נהנים לגחך. רק כדי שנהיה באותו קו- השם 'בית"ר' הוא ראשי תיבות של ברית יוסף תרומפלדור (כן, אפשר לכתוב טרומפלדור גם עם ת').
בתחילה אפתח עם מעט היסטוריה, כי פשוט אי אפשר בלי – משם הכל התחיל: בית"ר היא תנועת נוער שהוקמה ב- 1923 על ידי איש מכובד וחשוב בשם זאב ז'בוטינסקי. התנועה קמה כתנועה בינלאומית ועסקה בענייני ציונות, בעיקר בעלייה לא"י והתיישבות. היו לה (ועדיין יש) סניפים בארצות שונות ברחבי העולם, וכמובן גם בישראל. ז'בוטינסקי ראה בסיפור הקרב על תל חי ובדמותו של תרומפלדור כסמל הגבורה היהודית בעת החדשה והחליט לקרוא לתנועה על שמו ולחנך על מורשתו. כך עולים מידי שנה, עד היום, מאות בית"רים מהארץ ומהעולם צפונה לתל חי בתאריך נפילת תל חי- יא' באדר. לתנועה יש רפרטואר גדול של אידיאולוגיה; החל משירי התנועה וכלה בספרים ומאמרים של ראש התנועה וחבריה. ואיזו אידיאולוגיה?
חלוציות, עלייה, התיישבות, מדינה יהודית בכל ארץ ישראל, גאווה לאומית, תרומה לקהילה, נימוסים וכבוד, יושר ומוסר. כן חבר'ה, מדובר בתנועה רצינית.
וכאן מגיעה השאלה – איפה הכיף של תנועת נוער? ובכן, הוא קיים גם קיים. אם חושבים שאידיאולוגיה והנאה הם שני דברים סותרים – אני טוענת שלא. טיולים, חברים, פעולות, הווי תנועתי – זה רק חלק מהחבילה כולה. ונחזור לימינו אנו – איפה נמצאת בית"ר כיום?
נתחיל בזאת: בית"ר היא תנועת נוער הפונה לכלל בני הנוער בארץ – חילונים ודתיים. את בית"ר תמצאו היום ברחבי העולם – בארה"ב, בדרום אפריקה, בדרום אמריקה ועוד, וגם בישראל – בכל רחבי הארץ. אצלנו ל"סניף" קוראים 'מעו"ז' (ראשי תיבות של- מעון ז'בוטינסקי), והוא כולל סגל הדרכה, רכז/ת מעו"ז וכמובן; חניכים. שגרת היומיום של הפעילות שלנו בנויה משתי פעולות קבועות בשבוע. בין היתר מתקיים אחת לשבוע יום פעילות מרוכז בו יש מסדר של כל המעו"ז, עם כל המדריכים והחניכים. לכל מעו"ז יש את ההווי שלו – ימי כיף וטיולים, ימי תרומה לקהילה ועוד. הפעילויות התנועתיות ופעילויות הבוגרים (עוד רגע יגיע פירוט… – ש.ה) הן שבירת שגרה מצוינת ואחלה הזדמנות להכיר חבר'ה איכותיים מכל רחבי הארץ.
ומה לגבי הפעילויות? קבלו טעימה קטנה מחיי התנועה…:
למשל, מחנה סוכות הנו מחנה בן שלושה ימים בשטח, והוא כולל הווי תנועתי, פעילויות שטח, לינה באוהלים – שאנחנו בונים כמובן…, בישולי שדה, פעולות מדליקות ותחרות בין המעו"זים השונים. המחנה הוא אחלה "זריקת מרץ" לחבר'ה שנמצאים בדיוק בתחילת שנת הפעילות. קצת לפני פורים, בתאריך יא' באדר, מתקיים יום תל חי. זהו אחד מאירועי השיא של השנה, אם לא "ה-אירוע". מידי שנה באותו תאריך עולים מאות בית"רים לצפון הרחוק. התאריך מציין את הקרב על תל חי שהתרחש אמנם אי שם ב- 1920, אך בזכותו, בין היתר, יש לנו היום את אצבע הגליל – ואנחנו דואגים לזכור ולהזכיר לכולם. זהו יום הפנינג מטורף – תראו בו חבר'ה מכל חלקי הארץ שמגיעים במיוחד לצעדה, לפעילות ולטקס המסורתי. הצעדה היא בעצם תחרות בין המעו"זים ולכן היא בדרך כלל מלווה בהרבה תחפושות, שלטים ומצברוח מצוין! גם אם אתם לא בית"רים- שווה לכם שנה אחת לקפוץ לבקר, מבטיחה שלא נאכזב.
לא שכחנו את הבוגרים…; פעילות הבוגרים בתנועה גם היא מלאת אירועים – טיולים, שבתות תקופתיות וגולת הכותרת- קורסי ההדרכה. מדובר על שבועיים שלמים מחוץ לבית בחופש הגדול, בהם משתתפים עשרות מדריכים וחבר'ה שנכנסים להדרכה ועוברים, על ידי סגל מיומן; קורס הכשרה להדרכה. נשמע משעמם? ממש לא. הקורסים הם קודם כל – אחלה חבר'ה.
החניכים נמצאים במשך שבועיים עם חבר'ה מכל הארץ ועוברים ביחד איתם פעילויות שונות – הכשרה להדרכה, פעולות אידיאולוגיות וכמובן – ערבי הווי וגיבוש. בקיצור – חוויה לכל החיים.

אם לא שמעתם על התנועה, אל תרגישו לא בנוח, היא באמת איננה גדולה ואולי זה ישמע נדוש אבל- האיכות היא אצלנו 'שחקן מרכזי'. אצלנו ישנם אנשים שמעניינים אותם מסיבות, שופינג, טלוויזיה ואינטרנט, אבל גם מעניינים אותם ציונות וערכים.
בחלקי נפל הכבוד להיות חניכה, מדריכה וכיום: רכזת של אחד ממעו"זי התנועה. ולאותו חבר ללימודים אני אומרת – תנועת נוער כוללת בתוכה עולם ומלואו – גם כיף וגם ערך מוסף לחניכים ולמדריכים בתוכה, והאידיאולוגיה לא הורסת את הכיף, היא רק מוסיפה לו קצת פלפל.

___________________________________________________________________________
אתם מוזמנים לקפוץ לביקור לופרום התנועה בתפוז:
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/anashim.asp?forum=1216
וגם לאתר התנועה…
http://www.betar.org.il

Leave a Reply

פורום תמיכה
תמיכה במייל
לאתר